Kto powinien skorzystać z diagnozy osobowości
O badaniu testem MMPI-2 (Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości) zazwyczaj decyduje specjalista, w trakcie procesu diagnozy psychologicznej lub psychoterapii, jeśli uzna zastosowanie narzędzia za stosowne.
Badanie zaleca się osobom, u których występuje podejrzenie zaburzeń psychicznych (m.in. zaburzeń nastroju, zaburzeń osobowości, schizofrenii czy zaburzeń lękowych). Narzędzie jest również przydatne w opisie codziennego funkcjonowania pacjenta oraz struktury jego osobowości (w ograniczeniu do wymiarów, które bada test), co może być pomocne w tworzeniu planu terapii czy leczenia, tak aby jak najlepiej dopasować go do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Wynik testu oraz jego interpretacja przez specjalistę może także pomóc pacjentom w lepszym zrozumieniu siebie i swojego zachowania.
Czemu służy diagnoza osobowości
Badanie osobowości testem MMPI-2 umożliwia dokonanie dokładnej oceny stanu psychicznego osoby badanej. Wynik testu pozwala na wstępna diagnozę różnego rodzaju problemów emocjonalnych oraz zaburzeń psychicznych (m.in. zaburzeń nastroju, zaburzeń osobowości, zaburzeń urojeniowych, schizofrenii oraz zaburzeń lękowych). Wynik testu pozwala także na określenie profilu psychologicznego osoby badanej, który stanowi podstawę do opisu osobowości badanego.
Jak przebiega diagnoza osobowości
Test MMPI-2 to kwestionariusz samoopisowy, wypełniany przez osobę badaną. Składa się z 567 pytań, na które testowany odpowiada „tak”, „nie” lub „nie wiem”. Dotyczą one różnych aspektów osobowości, emocji i zachowań.
Wyniki test są interpretowane przez specjalistę, który bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek, płeć, wykształcenie, a także kontekst, w którym test był przeprowadzony. Należy pamiętać, że wyniki testu nie są jednoznaczne i zawsze powinny być interpretowane w kontekście indywidualnym danej osoby badanej.
Badanie testem zazwyczaj odbywa się w ramach procesu diagnozy psychologicznej bądź psychoterapii. Istnieje możliwość umówienia się tylko na badanie testem MMPI, np. kiedy zostaje to zlecone przez innego specjalistę, spoza ośrodka terapii Cogito.
Proces diagnostyczny zazwyczaj wygląda wtedy następująco:
- Wstępna konsultacja: spotkanie, podczas którego specjalista przeprowadza wywiad z osobą badaną (50 minut)
- Badanie (około 120 minut)
- Obliczanie i interpretacja wyników przez specjalistę, sporządzenie pisemnej opinii



Ile kosztuje diagnoza osobowości?
Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO
