Terapia dorosłych

Jak radzić sobie z zaburzeniami emocjonalnymi u dorosłych

Jak radzić sobie z zaburzeniami emocjonalnymi u dorosłych

Zaburzenia emocjonalne u dorosłych - skąd się biorą i jak sobie radzić z problemami psychicznymi o podłożu emocjonalnym

Emocje towarzyszą w każdej sytuacji w życiu. Ludzie dzielą się na dwie kategorie, jedni wyrażają je na każdym kroku, a inni tłamszą wszystko w sobie. Zaburzenia emocjonalne to stany, które zakłócają codzienne funkcjonowanie. Nieprawidłowości emocjonalne ukazują się poprzez wahania nastroju, zmieniają sposób myślenia oraz zachowania. Zaburzenia emocjonalne u dorosłych pojawiają się w różnym wieku, bardzo często w wieku emerytalnym, ale nie tylko.  rodzaju stany lękowe pojawiają się u około 20% osób dorosłych.  Zaburzenia emocjonalne występują najczęściej w reakcji na stres lub traumatyczne wydarzenia.

Osoby dorosłe zazwyczaj chorują na nerwicę lękową lub depresję, ale nie wiedzą o tym i nie są świadome skąd biorą się takie reakcje w codziennych sytuacjach. Zaburzenia nastroju są też jednym z objawów zaburzeń osobowości przez co pojawiają się niestabilne emocje, skłonności do wybuchów emocjonalnych i nieakceptowane zachowania.  Przyczynami zaburzeń nastroju u dorosłych mogą też być czynniki biologiczne, takie jak choroby neurologiczne, uszkodzenia i wady rozwojowe mózgu oraz choroby fizyczne związane z gospodarką hormonalną np. niedoczynność tarczycy. Częstą przyczyną zaburzeń nastroju u dorosłych jest również nadużywanie substancji psychoaktywnych.

 

Objawy zaburzeń emocjonalnych:

- drżenie rąk, napięcie mięśniowe,

- jąkanie się, tiki nerwowe,

- problemy z okazywaniem uczuć,

- zmienne zachowania,

- występując odmienne płacz, krzyk, smutek, złość,

- lęk przed pracą, obowiązkami, spotkaniami z innymi ludźmi i wiele innych

 

Sposoby radzenia sobie z zaburzeniami emocjonalnymi

Po pierwsze, trzeba spróbować nazwać emocję, którą w danym momencie się czuje, czy jest to złość, radość, a może smutek. Warto zwrócić uwagę na to jak reaguje ciało. Nie przyniesie ulgi tłamszenie w sobie tego co czujemy, wręcz przeciwnie może doprowadzić do depresji bądź zaburzy jeszcze bardziej codzienne funkcjonowanie.  Gdy odczuwamy złość warto wykrzyczeć się, wyżyć się np. wyjściem na siłownię czy bieganiem lub zająć się tym sprawia przyjemność. . Czasami po prostu trzeba złapać dystans wychodząc na świeże powietrze i  głęboki oddech w ten sposób odpoczywając.  Równoważnie należy postępować także w tych pozytywnych emocjach.

Po drugie, starajmy się akceptować dobre emocje np. radość i te mniej przyjemne np. złość, strach, ponieważ wszystkie są w życiu potrzebne. Ze wszystkich można wyciągnąć wnioski oraz zacząć działać, gdy jest taka potrzeba. W walce z zaburzeniami emocjonalnymi pomaga także samoopieka czyli skupienie się na własnych potrzebach, okazanie sobie troski, nawiązać dobrą relację ze samym sobą.  

Jeśli  jednak nie radzimy sobie z emocjami samodzielnie, ponieważ są zbyt silne lub pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach,  to warto zgłosić się na psychoterapię. Są to zajęcia z psychologiem, który pracuje w nurcie poznawczo- behawioralnym. Pozwala to pacjentowi dostrzec przyczynę choroby, pomaga zrozumieć dysfunkcję i zmienić swoje zachowanie w sytuacjach stresowych lub przerażających. Wymaga to poświęcenia oraz czasu, ale stała oraz długotrwała terapia pomaga. W szczególnych przypadkach choremu wskazane jest stosować leki oraz być pod stałą kontrolą psychiatry. Jednak sama farmakologia nie wystarczy i kluczowa jest tutaj psychoterapia. Zaburzenia emocjonalne utrudniają życie i warto  zgłosić się po pomoc w każdym wieku, aby odmienić swoje codzienne funkcjonowanie i zapobiec  pogłębiania się depresji, stanów lękowych czy innych chorób sfery psychicznej.

W ośrodku Terapii Cogito znajdującym się w Rzeszowie,  zespół jest odpowiednio wykwalifikowany oraz przygotowany do pracy z pacjentami z zaburzeniami emocjonalnymi. Psychoterapeuci wsparli już wielu pacjentów z takimi problemami i służą pomocą także tym, którzy jej jeszcze nie otrzymali,    a potrzebują.

 

przeczytaj porady z kategorii

Terapia dorosłych