Terapia dorosłych

PSYCHOLOG CZY PSYCHOTERAPEUTA?

PSYCHOLOG CZY PSYCHOTERAPEUTA?

W dzisiejszych bardzo ciężkich czasach często słyszymy wśród młodzieży w rozmowach „chyba muszę iść do psychologa, sam nie daje sobie rady”, „może powinnam chodzić do terapeuty, mam tak namieszane w głowie”. W dobie XXI wieku chodzenie do psychologa czy psychoterapeuty jest czymś normalnym, jak chodzenie do internisty z powodu bólu głowy. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne. Paręnaście lat temu nie było zwracane na to tak dużej uwagi, jak dzisiaj. Szczególny czas dla naszego zdrowia psychicznego jest w trakcie pandemii. Kiedy jesteśmy zamknięci we własnych domach z samym sobą dowiadujemy się o sobie wielu dodatkowych rzeczy. Nie ma możliwości uciec w pracę, czy do znajomych, żeby nie myśleć i nie słuchać samego siebie. Nie zwracamy uwagi na to czego tak naprawdę potrzebujemy. Kiedy dochodzimy do wniosku, że jednak sami nie damy sobie rady i potrzebujemy pomocy powinniśmy zwrócić się o pomoc. Tylko właśnie, kogo wybrać?

Na samym początku zacznijmy więc od wyjaśnienia pojęcia „psycholog”, „psychoterapeuta”. Kim takie osoby są, czym się charakteryzują, jakie mają wykształcenie oraz kto może nimi zostać.

Psychologiem może zostać każda osoba, która ukończy specjalne, jednolite studia magisterskie, które trwają 5 lat.  W Polsce wiele uczelni zachęca osoby do ukończenia krótszych etapów studiów z zakresu psychologii jednak one nie dają prawa do używania tytułu psychologa. W prawie polskim tylko jednolite studia magisterskie dają uprawnienia do wykonywania zawodu psychologa.

Do psychologa możemy się kierować w różnych sprawach, znajdziemy go np. w szkole, szpitalu, MOPS oraz GOPS, w Poradni Zdrowia Psychicznego, COGITO.

Psycholog posiada uprawnienia do przeprowadzenia testów diagnostycznych, np. osobowości. Należy jednak pamiętać, że psycholog to nie lekarz, więc on nam nie wystawi recepty na lekarstwa. Psycholog do którego przyjdziesz na konsultacje, może Ci zaproponować dalsze leczenie u psychoterapeuty albo psychiatry.

Możemy się jeszcze spotkać z określeniem psycholog kliniczny. Jego kształcenie trwa ok. 9 lat, posiada dodatkowe uprawnienia w zdrowiu psychicznym. Każda placówka zajmująca się zdrowiem psychicznym musi mieć zatrudnionego psychologa klinicznego. Taki psycholog bowiem ma uprawnienia dodatkowo do postawienia rozpoznania wg ICD-10 (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób).

A kim jest psychoterapeuta?  W Polsce nie ma uregulowań prawnych jakie muszą spełniać osoby, aby zostać psychoterapeutą. Aby psycholog, psycholog kliniczny czy psychiatra mógł się nazywać psychoterapeutą, musi ukończyć lub być w trakcie specjalistycznego szkolenia z psychoterapii.  Jednak jest to bardzo długi proces, w którym psychoterapeuta uczy się i zdobywa doświadczenie przez całe życie zawodowe.  Należy najpierw przejść szkolenia, które trwa ok. 4-6 lat. Zawierają one  w sobie część teoretyczną oraz psychoterapię szkoleniową, podczas której przyszyły psychoterapeuta na sobie doświadcza metody, które sam potem będzie wykorzystywał podczas terapii. Kolejnym etapem jest praca z superwizorem, czyli wykwalifikowanym psychoterapeuta. Takie przygotowanie zajmuje kilka lat i kończy się egzaminem certyfikacyjnym przed komisją szkoleniową.

Psychoterapeuta nie jest lekarzem medycznym, aczkolwiek może zaproponować wizytę u psychiatry, bo ma wiedzę wystarczającą, do zauważenia, że pomoc psychiatry i leczenie psychiatryczne, włącznie z farmakologicznym, może być wskazane i przynieść Ci korzyści.

Kogo w takim wypadku wybrać?

Psychologa wybieramy w wypadku, gdy czujesz, że z Tobą albo z Twoim dzieckiem jest coś nie tak i szukasz potwierdzenia tego faktu. Psycholog posiada wiedzę, doświadczenie i możliwości by zdiagnozować Twój problem. Potem on Cię pokieruje dalej, co możesz zrobić.

Psychoterapeutę wybierz w momencie, gdy nie tylko potrzebujesz diagnozy, ale chcesz od razu iść na psychoterapię. Terapia pomoże Ci zrozumieć istotę Twoich problemów, nauczy je dostrzegać i również co najważniejsze – zwalczać. Psychoterapeuta poprowadzi Twoją terapię odpowiednio dobranym nurtem, dobierze najlepsze metody leczenia i rehabilitacji zaburzeń, które zostaną przez niego zweryfikowane podczas trwania sesji terapeutycznych.