Terapia dzieci

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

 

Dzieci z depresją - coraz częstsze zjawisko


Depresja jest  poważną chorobą, taką samą jak cukrzyca czy nadciśnienie choć przez wiele osób nie jest tak postrzegana.  Do jej rozwoju przyczyniają się czynniki  psychologiczne, biologiczne, ale również geny mogą mieć znaczenie.  W Polsce co 4 dziecko doświadcza stanów lękowych. U znacznej większości dzieci zaburzenia mają charakter przejściowy, jednak bez braku wsparcia , zaburzenia te mogą przerodzić się w depresję.

Nie należy utożsamiać depresji z chwilowym przygnębieniem i spadkiem nastroju, ponieważ stan długotrwałego  obniżenia nastroju to tylko jeden z jej objawów.  Zachowania chorego mogą zmieniać się z godziny na godzinę.

 

Oznaki depresji u dzieci to m.in.:
-  Smutek, płaczliwość dziecka
- Niska samoocena oraz pesymizm,
- Niechęć lub ograniczenie kontaktów z rówieśnikami,
- Ciągłe poczucie winy,
-  Utrata koncentracji,
- Zaburzenia snu,
- Brak apetytu,
-  Brak chęci do życia oraz wykonywania podstawowych obowiązków,
- W rozwiniętym stadium także myśli oraz próby samobójcze.


Powyższe objawy świadczą o depresji jeśli utrzymują się w ciągu 2 tygodni.


Przyczyny depresji u dzieci
Przyczyn występowania depresji jest wiele. Tak naprawdę wiele zależy od sytuacji rodzinnej, atmosfery panującej w szkole, odrzucenie przez rówieśników czy obowiązkami, których dzieci w raz z wiekiem mają coraz więcej. Jednak wraz z pojawieniem się pandemii COVID 19 oraz nauczaniem zdalnym wzrosły także statystyki zachorowań dzieci w wieku szkolnym. Na pewno nastąpił wpływ koronawirusa na depresję u dzieci.

Izolacja od rówieśników doprowadziła dzieci do spędzania czasu w samotności przed komputerem, uciekaniem w gry komputerowe czy popadnięciem w kompleksy. Wiele dzieci pozostało samym sobie co doprowadziło do wielu zaburzeń, które są niebezpieczne. Lepiej zacząć reagować wcześniej niż narazić dziecko na myśli samobójcze lub targnięcie się na swoje życie.Dzieci i młodzież w wieku szkolnym szczególnie są narażone na stany depresyjne, które mają charakter przejściowy. Bez wsparcia ze strony rodziców bądź opiekunów mogą jednak doprowadzić do głębokiej depresji oraz stanów lękowych. Nie należy bagatelizować  tego, że dziecko zamyka się w sobie, nie chce rozmawiać na przykład o tym, co było w szkole, czy skarży się, że jest zmęczone oraz ciągle smutne. Trzeba mieć na uwadze, że zachorowanie na depresję we wczesnych latach życia jest związane z wysokim ryzykiem nawrotu w dorosłym życiu.

 

Depresja u dziecka co robić?
Gdy zauważy się niepokojące objawy, trzeba obserwować dziecko oraz rozmawiać. 

Na początku najlepiej zacząć delikatnie rozmowę, zadając pytanie: „Czy jest coś, co mogę dla Ciebie zrobić?, Czy coś się stało?”. Jeśli dziecko nie chce mówić, nie warto się zniechęcać, tylko wrócić do rozmowy za kilka dni. Nie wolno krzyczeć czy oceniać dziecka. Trzeba mu dać poczucie bezpieczeństwa oraz wsparcie. Od czujności i empatii rodziców, może zależeć zdrowie, a nawet życie dziecka. Tak naprawdę dla dziecka błahy problem może się okazać życiową tragedią.  

Dlatego kluczowe jest niebagatelizowanie problemów, ale też szukanie profesjonalnej pomocy gdy widzimy, że dziecko nie radzi sobie z problemami. Prośba o pomoc dla dziecka nie powód do wstydu.

Depresja jest chorobą uleczalną, ale nie uleczy jej ulubiona czekolada dziecka czy zwiększenie kieszonkowego. Warto szukać pomocy u specjalisty, który stwierdzi stadium choroby oraz podejmie odpowiednie kroki, aby pomóc dziecku wyleczyć się z choroby. Ponadto pomoże to rodzicom odnaleźć się w sytuacji i zrozumieć  chorobę. Terapia zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży wymaga przede wszystkim zaangażowania oraz obecności ze strony rodziców. Główną metodą leczenia jest połączenie psychoterapii (w przypadku dziecka najlepiej rodzinnej) i farmakologii. 

Odpowiednia  i systematyczna terapia prowadzi do ustąpienia objawów oraz umożliwia powrót do funkcjonowania w społeczeństwie.  Jest wielu psychologów, psychoterapeutów czy psychiatrów dziecięcych, którzy podejmą się leczenia dziecka.  Jedną z placówek, która w wielkiej mierze zajmuje się terapią oraz diagnozą depresji u dzieci jest Ośrodek Terapii COGITO znajdujący się w Rzeszowie. 




Terapia dzieci

specjaliści Cogito