Kto powinien skorzystać z konsultacji psychiatrycznych?
Termin „choroba psychiczna” jest dla niektórych przerażający, i niestety istnieje pewien rodzaj piętna związanego z tym terminem, szacuje się, że prawie jedna piąta populacji cierpi na jakąś formę zaburzeń psychicznych, takich jak lęki, depresja lub choroba afektywna dwubiegunowa. Istnieje wiele przyczyn, takich jak stres czy brak równowagi chemicznej, konsultacja psychiatryczna może pomóc zidentyfikować problem, jego przyczynę i zasugerować odpowiednie metody leczenia.
Pojawianie się różnych objawów ( między innymi jak te opisane poniżej) mogą być wskaźnikiem potrzeby sięgnięcia po pomoc:
-
niezdolność do kontrolowania emocji
- zmiany we wzorcach snu
Jakość snu może wiele powiedzieć o zdrowiu psychicznym. Osoby z problemami psychicznymi często mają problemy ze snem. Mogą mieć problemy z zasypianiem, mogą budzić się zbyt wcześnie lub budzić się wiele razy w ciągu nocy. Spędzają również mniej czasu w głębokich fazach snu, co utrudnia regenerujący sen. Niestety brak snu utrudnia również radzenie sobie z objawami chorób psychicznych, więc jest to ciągła pętla negatywnego sprzężenia zwrotnego.
-
stosowanie substancji w celu obniżania napięcia
Osoby, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym, mogą zwrócić się do alkoholu lub innych narkotyków, aby sobie z nimi poradzić. Niezależnie od tego, czy ma to pomóc się zrelaksować, czy poradzić sobie ze stresem, jest to czerwona flaga, jeśli ktoś potrzebuje tego regularnie i nie czuje się szczęśliwy bez pomocy narkotyków lub alkoholu.
-
zmiany w wydajności w szkole lub w pracy
Jednym ze znaków, że testy psychiatryczne mogą być konieczne, jest sytuacja, gdy nastolatek nagle zaczyna mieć problemy z nauką lub często opuszcza zajęcia. Odnosi się to również do dorosłych, którzy mogą zacząć nie dotrzymywać terminów lub mieć trudności z koncentracją na zadaniach w pracy.
-
wycofywanie się z sytuacji społecznych
Osoba cierpiąca na depresję lub nadmierny lęk może unikać sytuacji społecznych. Może to być spowodowane niezdolnością do kontrolowania emocji lub trudnościami w relacjach z innymi.
-
niewyjaśnione choroby fizyczne
Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą powiązane, a jednym ze znaków, że psychiatra może pomóc, jest sytuacja, gdy ktoś ma nawracające dolegliwości fizyczne bez określonej przyczyny. Typowe objawy to ból brzucha, głowy i niejasne bóle.
-
nadmierny niepokój, zmartwienie lub smutek
Psychiatra może pomóc, gdy ktoś czuje się nadmiernie smutny lub nieustannie się martwi. Niezwykle ważne jest również, aby szukać pomocy, gdy ktoś ma myśli samobójcze.
-
częste koszmary lub napady złości
Inne trudności wymagające konsultacji psychiatrycznej to:
-
zaburzenia nastroju, takie jak depresja i choroba afektywna dwubiegunowa
-
psychozy, w tym schizofrenia, zaburzenie schizoafektywne i zaburzenie dwubiegunowe z objawami psychotycznymi
-
zaburzenia odżywiania
-
zaburzenia lękowe i fobie
-
zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
-
nadużywanie narkotyków i alkoholu, w tym psychozy związane z używaniem substancji
-
zespół stresu pourazowego (PTSD)
-
zaburzenia organiczne, takie jak demencja
-
Zaburzenia osobowości
Czemu służy konsultacja i leczenie psychiatryczne?
Poszukiwanie pomocy w problemach ze zdrowiem psychicznym nie jest powodem do wstydu. Psychiatra może pomóc określić najlepsze leczenie dla każdego klienta na podstawie kompleksowej oceny psychiatrycznej.
Przebieg opieki psychiatrycznej krok po kroku.
Terapia psychiatryczna przebiega bardzo indywidualnie i nieustannie jest dostosowywana do Pacjenta.
- Konsultacja - to pierwsze spotkanie z Psychiatra, w czasie którego Lekarz zadaje pytania, rozmawia i słucha Pacjenta. Rozmowa przebiega w ciepłej atmosferze zrozumienia i empatii.
- Leczenie właściwe - Lekarz na podstawie konsultacji proponuje najlepszą dla Pacjenta metodę leczenia na przykład farmakoterapię lub psychoterapię.
- Wizyty kontrolne - okresowe spotkania z Lekarza z Pacjentem w celu omawiania i obserwowania postępów w leczeniu.