Kto powinien skorzystać z psychoterapii kryzysu?
Kryzys psychologiczny występuje w kontekście trudnej sytuacji w życiu danej osoby. Zazwyczaj kryzys psychiczny występuje w wyniku wydarzenia (lub wydarzeń) życiowego, które powoduje przeciążenie zdolności osoby do skutecznego radzenia sobie z zaistniałą sytuacją.
Interwencja kryzysowa (czyli jak potocznie nazywamy pomoc w kryzysie) skupia się przede wszystkim na pomocy osobom, które:
-
przeżyły śmierć bliskiej osoby
-
doświadczyły poważnej choroby własnej lub bliskiej osoby
-
miały poważny wypadek
-
przechodzą separację lub rozwód
-
mają myśli lub próby samobójcze
-
miały do czynienia z przemocą lub silny stresem
-
utraciły pracę
Dla każdego człowieka kryzys może dotyczyć innego aspektu funkcjonowania.
Czemu służy psychoterapia kryzysu?
Zadaniem spotkania terapeutycznego jest wyciszenie silnych emocji, które utrudniają funkcjonowanie. Terapia kryzysu ma również na celu pomoc w określeniu zasobów i możliwości radzenia sobie z trudną sytuacją.
Bardzo często celem terapii kryzysu jest przezwyciężenie przeszkód, które bez pomocy terapeuty wydają się nie do pokonania. W sytuacji, gdy dana osoba nie radzi sobie z kryzysem jakiego doświadczyła ulega rozstrojowi psychicznemu, bardzo często taka osoba traci wewnętrzną równowagę.
Przebieg psychoterapii kryzysu krok po kroku.
Pierwszym i najważniejszym celem takiej pomocy jest jak najszybsze udzielenie wsparcia osobie, przywrócenie jej poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem. Wsparcie takie może przebiegać intensywniej niż regularna terapia.
Pierwsze spotkanie z psychologiem/psychoterapeutą ma charakter konsultacyjny, dalsza pomoc uwarunkowana jest natomiast od powodów kryzysu w którym Pacjent/Klient się znajduje.
Działania składające się na pomoc w kryzysie często przebiegają wieloma drogami – dotykają aspektów psychologicznych, medycznych, prawnych oraz socjalnych.