Oferta
zobacz menu

Cennik

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z psychoterapii zaburzeń nerwicowych?

Nerwica to zaburzenie psychiczne, jej objawy jednak nie dotyczą wyłącznie sfery psychicznej. Pomimo, że niepokojące objawy somatyczne pojawiają się czasami np. przy depresji, to właśnie nerwica kojarzona jest w największym stopniu z dolegliwościami fizycznymi. Lęk i niepokój, które stanowią podstawowe objawy nerwicy często „ukrywają się” pod postacią fizycznych dolegliwości ze strony ciała. Można wtedy pomylić je z objawami różnych chorób somatycznych.

Objawy zaburzeń nerwicowych mogą występować ze strony układu oddechowego, nerwowego, krążenia oraz pokarmowego.

Najczęściej do czynienia mamy z tzw nerwicą lękową, zwaną obecnie lękiem uogólnionym.

 

Zaburzenia nerwicowe, zwane też zaburzeniami lękowymi, stanowią grupę schorzeń psychicznych charakteryzujących się chronicznym uczuciem lęku, niepokoju oraz różnorodnymi objawami somatycznymi. Choć lęk jest naturalną reakcją na stres, staje się problematyczny, gdy jest intensywny, przedłużający się i wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie osoby. Poniżej omawiamy, kto powinien rozważyć skorzystanie z psychoterapii w kontekście zaburzeń nerwicowych.

  • Osoby z ciągłym uczuciem lęku: Jeżeli lęk staje się chroniczny, trwały i nie jest związany z konkretną sytuacją czy wydarzeniem, warto poszukać pomocy.
  • Ci, którzy unikają pewnych sytuacji lub miejsc: Unikanie miejsc lub sytuacji z obawy przed wystąpieniem ataku lęku czy napadu paniki wskazuje na potrzebę terapii.
  • Osoby z objawami somatycznymi: Bóle głowy, zawroty głowy, uczucie duszności, ból w klatce piersiowej czy zaburzenia trawienne mogą być fizycznymi objawami nerwicy.
  • Ci, którzy doświadczają napadów paniki: Nagłe i intensywne odczucie lęku w połączeniu z objawami somatycznymi, takimi jak poty, drżenie czy uczucie duszności.
  • Osoby z obsesyjno-kompulsyjnymi myślami lub zachowaniami: Powtarzalne, niechciane myśli lub zachowania, które osoba czuje potrzebę wykonywania, aby złagodzić lęk.
  • Ci, którzy doświadczają posttraumatycznego stresu: Osoby, które przeżyły traumatyczne wydarzenie i ciągle doświadczają lęku, koszmarów lub powracających wspomnień związanych z tym wydarzeniem.
  • Osoby z nadmiernym lękiem przed oceną innych: Lęk społeczny, czyli nieuzasadniona obawa przed negatywną oceną przez innych.
  • Ci, którzy doświadczają fobii: Nieuzasadniony, intensywny lęk przed konkretnym obiektem, sytuacją czy miejscem, np. lęk przed pająkami, wysokościami czy lataniem samolotem.
  • Bliscy osób z zaburzeniami nerwicowymi: Rodzina i przyjaciele mogą także korzystać z terapii, aby lepiej zrozumieć zaburzenie i nauczyć się, jak efektywnie wspierać ukochaną osobę.

Psychoterapia jest skutecznym narzędziem w leczeniu zaburzeń nerwicowych. Dzięki pracy z terapeutą pacjenci mogą zrozumieć przyczyny swojego lęku, nauczyć się strategii radzenia sobie oraz odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Czemu służy psychoterapia zaburzeń nerwicowych?

Psychoterapia jest metodą najskuteczniejszą w przypadku zaburzeń nerwicowych. Zarówno metody oparte na technikach poznawczo - behawioralnych jak również terapie wglądowe (psychodynamiczna, gestealt) przynoszą Pacjentom ulgę i pozwalają znacznie lepiej radzić sobie w codziennym życiu.

Przebieg psychoterapii zaburzeń nerwicowych krok po kroku.

  1. Wizyty konsultacyjne u psychologa psychoterapeuty - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności natury emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej.
  2. Omówienie wyniku konsultacji, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy.
  3. Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej.
Jacy specjaliści prowadzą w Rzeszowie Psychoterapia zaburzeń nerwicowych u dorosłych
Joanna Fularz
Joanna Fularz
Psychoterapeuta
Założycielka i dyrektorka Ośrodka Terapii COGITO - psycholożka, Certyfikowana Psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży, analityk zachowania oraz specjalista w zakresie diagnozy i terapii neuropsychologicznej. Ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim...
rozwiń
Barnaba Danieluk
Barnaba Danieluk
Psychoterapeuta
Absolwent psychologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie po ukończeniu studiów (od 2004 roku) rozpoczął pracę jako wykładowca i badacz.
rozwiń

Ile kosztuje psychoterapia zaburzeń nerwicowych u dorosłych?

Zobacz nasz cennik usług

Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO

Regulamin
Umów wizytę

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?