Kto powinien skorzystać z psychoterapii zaburzeń nerwicowych?
Nerwica to zaburzenie psychiczne, jej objawy jednak nie dotyczą wyłącznie sfery psychicznej. Pomimo, że niepokojące objawy somatyczne pojawiają się czasami np. przy depresji, to właśnie nerwica kojarzona jest w największym stopniu z dolegliwościami fizycznymi. Lęk i niepokój, które stanowią podstawowe objawy nerwicy często „ukrywają się” pod postacią fizycznych dolegliwości ze strony ciała. Można wtedy pomylić je z objawami różnych chorób somatycznych.
Objawy zaburzeń nerwicowych mogą występować ze strony układu oddechowego, nerwowego, krążenia oraz pokarmowego.
Najczęściej do czynienia mamy z tzw nerwicą lękową, zwaną obecnie lękiem uogólnionym.
Czemu służy psychoterapia zaburzeń nerwicowych?
Psychoterapia jest metodą najskuteczniejszą w przypadku zaburzeń nerwicowych. Zarówno metody oparte na technikach poznawczo - behawioralnych jak również terapie wglądowe (psychodynamiczna, gestealt) przynoszą Pacjentom ulgę i pozwalają znacznie lepiej radzić sobie w codziennym życiu.
Przebieg psychoterapii zaburzeń nerwicowych krok po kroku.
- Wizyty konsultacyjne u psychologa psychoterapeuty - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności natury emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej.
- Omówienie wyniku konsultacji, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy.
- Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej.


Ile kosztuje psychoterapia zaburzeń nerwicowych u dorosłych?
Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO
