Oferta
zobacz menu

Cennik

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z psychoterapii zaburzeń osobowości?

Zaburzenie osobowości to sposób myślenia, odczuwania i zachowania, który odbiega od oczekiwań kultury, powoduje stres lub problemy w funkcjonowaniu i utrzymuje się przez dł€ższy okres czasu. Są długoterminowe wzorce zachowań i wewnętrznych doświadczeń, powodujące trudności natury emocjonalnej i w codziennym funkcjonowaniu. Wzorzec doświadczeń i zachowań może powodować nasilony stress, objawy z różnych sfer oraz trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu adekwatnych relacji z innymi.

Bez leczenia zaburzenia osobowości mogą być długotrwałe i  dotyczyć obszarów:

 

  • myślenia o sobie i innych

  • reagowania emocjonalnego

  • odnoszenia się do innych ludzi

  • kontrolowania swojego zachowani

Czemu służy psychoterapia zaburzeń osobowości?

Psychoterapia jest bardzo skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości. W trakcie procesu terapeutycznego Pacjent może uzyskać wgląd i wiedzę na temat zaburzenia i tego, co przyczynia się do objawów, a także może mówić o myślach, uczuciach i zachowaniach. Psychoterapia może pomóc osobie zrozumieć wpływ zachowania na innych i nauczyć się radzić sobie z objawami oraz ograniczać zachowania powodujące problemy z funkcjonowaniem i relacjami. Rodzaj leczenia będzie zależał od konkretnego zaburzenia osobowości, jego głębokości oraz indywidualnej sytuacji. Nie ma leków przeznaczonych specjalnie do leczenia zaburzeń osobowości. Jednak w leczeniu niektórych objawów pomocne mogą być leki, takie jak leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe lub stabilizujące nastrój. Poważniejsze lub długotrwałe objawy mogą wymagać podejścia zespołowego.

Przebieg psychoterapii zaburzeń osobowości krok po kroku:

  1. Wizyty konsultacyjne - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności natury emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej.
  2. Omówienie wyniku konsultacji, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy.
  3. Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej. Bardzo istotna jest psychoedukacja w leczeniu zaburzeń osobowości.
Jacy specjaliści prowadzą w Rzeszowie Psychoterapia zaburzeń osobowości u dorosłych
Joanna Fularz
Joanna Fularz
Psychoterapeuta
Założycielka i dyrektorka Ośrodka Terapii COGITO - psycholożka, Certyfikowana Psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży, analityk zachowania oraz specjalista w zakresie diagnozy i terapii neuropsychologicznej. Ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim...
rozwiń
Barnaba Danieluk
Barnaba Danieluk
Psychoterapeuta
Absolwent psychologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie po ukończeniu studiów (od 2004 roku) rozpoczął pracę jako wykładowca i badacz.
rozwiń

Ile kosztuje psychoterapia zaburzeń osobowości u dorosłych?

Zobacz nasz cennik usług

Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO

Regulamin
Umów wizytę

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?