Oferta
zobacz menu

Cennik

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z psychoterapii zaburzeń odżywania?

Rodzic, który zauważa niepokojące sygnały związane zjedzeniem u swojego dziecka odczuwa silny lęk. Zaburzenia odżywiania zarówno u dzieci jak i u dorosłych to poważne schorzenia związane z uporczywymi zachowaniami żywieniowymi, które negatywnie wpływają na zdrowie, emocje i zdolność do funkcjonowania w ważnych obszarach życia. Najczęstsze zaburzenia odżywiania to jadłowstręt psychiczny, bulimia psychiczna i zaburzenia związane z objadaniem się. Większość zaburzeń odżywiania polega na zbyt dużym skupieniu się na wadze, kształcie ciała i jedzeniu, co prowadzi do niebezpiecznych zachowań żywieniowych i może prowadzić do chorób somatycznych. Zaburzenia odżywiania często rozwijają się w wieku nastoletnim i młodym dorosłym. 

Czemu służy psychoterapia zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży?

Zaburzenia odżywiania są bardzo trudne do samodzielnego pokonania lub nawet opanowania, mogą „przejąc kontrolę” nad życiem i przyczyniać się do problemów z wielu sfer. W przypadku dziecka czy adolescenta to na rodzica czy opiekuna spada ogromny ciężar związany z zaburzeniem odżywiania. Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży wymagają leczenie przez zespół składający się z lekarza, dietetyka i terapeuty oraz niejednokrotnie wsparcia lekarza psychiatry. Leczenie obejmuje poradnictwo żywieniowe, opiekę medyczną i psychoterapię (terapia indywidualna, grupowa lub rodzinna). Lekarz może przepisać leki w celu leczenia napadów objadania się, lęku, depresji lub innych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Przebieg psychoterapii zaburzeń odżywiania krok po kroku:

Psychoterapia zaburzeń odżywiania opiera się pracy zespołu specjalistów: psychoterapeuty, psychiatry, terapeuty rodzin lub par oraz dietetyka. W niektórych przypadkach Pacjentom wdrażane jest leczenie farmakologiczne (ściśle współpracujemy z psychiatrami), jednakże w leczeniu zaburzeń odżywania zasadniczo odgrywa ono pomocniczą rolę i wykorzystuje się je np. wtedy, kiedy u pacjenta stwierdzone zostaną np. zaburzenia nastroju. Liczne oddziaływania medyczne mogą być również wdrażane pacjentom w początkowym okresie terapii.

Pomoc rozpoczyna się zawsze od wizyt konsultacyjnych.

 

  1. Wizyty konsultacyjne - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności natury emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej. Szczegółowe badanie dotyczące rodzaju oraz nasilenia zaburzeń związanych jedzeniem.
  2. Omówienie wyniku konsultacji, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy.
  3. Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej. Bardzo istotna jest w procesie leczenia zaburzeń odżywiania psychoedukacja oraz pomoc systemowa młodemu Pacjentowi i jego rodzinie
Jacy specjaliści prowadzą w Rzeszowie Psychoterapia zaburzeń jedzenia u dzieci
Joanna Fularz
Joanna Fularz
Psychoterapeuta
Założycielka i dyrektorka Ośrodka Terapii COGITO - psycholożka, Certyfikowana Psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży, analityk zachowania oraz specjalista w zakresie diagnozy i terapii neuropsychologicznej. Ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim...
rozwiń
Magdalena Hadaj
Magdalena Hadaj
Psychoterapeuta
Pani Magdalena ukończyła studia psychologia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w roku 2018, oraz studia podyplomowe pedagogiczne, studia kwalifikacyjne na tej samej uczelni w 2018 roku. Obecnie jest w trakcie 4 letniego kursu...
rozwiń
Magdalena Lech
Magdalena Lech
Absolwentka psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie o specjalności psychologia kliniczna. Po ukończeniu studiów intensywnie pogłębiała swoją wiedzę z zakresu diagnozy i terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju.
rozwiń

Ile kosztuje psychoterapia zaburzeń jedzenia u dzieci?

Zobacz nasz cennik usług

Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO

Regulamin
Umów wizytę

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?