Oferta
zobacz menu

Cennik

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z terapii uzależnień u dzieci?

Terapia uzależnień ma na celu pomóc dziecku, którego życiem zawładnął nałóg. W przypadku dzieci to nie alkohol stanowi źródło uzależnienia ale tak zwane uzależnienia behawioralne są przyczyną pogorszenia funkcjonowania dziecka oraz zakłócenia równowagi w systemie rodzinnym. Dzieci i młodzież najczęściej cierpią z powodu uzależnienia od jedzenia, telefonu komórkowego, internetu i gier komputerowych, u młodzieży to także papierosy, narkotyki i alkohol. Uzależnienie powoduje zmiany w zachowaniu, wpływa bardzo negatywnie na realizowanie obowiązku szkolnego, rozbija relacje, niszczy rodzinne więzi.

Czemu służy terapia uzależnień?

Leczenie uzależnień za główny cel stawia wyzwolenie dziecka od czynnika, który to go uzależnił. Po przebyciu terapii oczekiwane jest, że młody człowiek zaprzestanie stosować daną substancję psychoaktywną lub praktykować dane zachowanie (lub że przynajmniej znacznie zmniejszy się ich częstość występowania), ale istotne są też inne cele terapii uzależnień, takie jak zredukowanie szkodliwych skutków nałogu, powrót do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, poprawa relacji ze sobą samym i innymi.

Przebieg terapii uzależnień krok po kroku:

Terapia związana z uzależnieniem rozpoczyna się zawsze od wizyty konsultacyjno - diagnostycznej. Spotkania te mają na celu określenie stopnia uzależnienia dziecka i zaproponowanie oddziaływań które będą optymalne dla młodego Pacjenta i jego rodziny.

 

  1. Wizyty konsultacyjno - diagnostyczne - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego rozwoju dziecka z uwzględnieniem trudności natury emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej. Szczegółowe badanie dotyczące stopnia, rodzaju uzależnienia oraz czasu jego trwania. W trakcie pierwszego spotkania można przyjrzeć się nie tylko samemu uzależnieniu ale także przyczynom, które do niego doprowadziły.
  2. Omówienie wyniku konsultacji, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do dziecka, jego trudności i z uwzględnieniem systemu rodzinnego w jakim się znajduje. W trakcie spotkania następuje również omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy w sytuacji podjęcia leczenia dziecka.
  3. Rozpoczęcie leczenia właściwego:terapii uzależnień, psychoterapii, farmakoterapii czy też terapii grupowej. Bardzo istotna jest w procesie leczenia psychoedukacja oraz pomoc systemowa dziecku i jego rodzinie.
Jacy specjaliści prowadzą w Rzeszowie terapie uzależnień u dzieci
Piotr Osak
Piotr Osak
Psychoterapeuta
Na Uniwersytecie Rzeszowskim ukończył studia z zakresu profilaktyki społecznej i resocjalizacji, edukacji artystycznej oraz zarządzania zasobami ludzkimi. W Krakowskim Instytucie Psychoterapii ukończył I i II stopień szkolenia podyplomowego z zakresu...
rozwiń
Natalia Homa-Halendy
Natalia Homa-Halendy
Psychoterapeuta
Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na specjalizacji psychoterapii i psychoprofilaktyki. Obecnie w trakcie 2-roku czteroletniej szkoły psychoterapii poznawczo - behawioralnej w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie.
rozwiń
Joanna Fularz
Joanna Fularz
Psychoterapeuta
Założycielka i dyrektorka Ośrodka Terapii COGITO - psycholog, psychoterapeuta, analityk zachowania oraz specjalista w zakresie diagnozy i terapii neuropsychologicznej. Ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim...
rozwiń
Małgorzata Czech
Małgorzata Czech
Psychoterapeuta
Ukończyła psychologię na UMSC w Lublinie. Doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii relacyjnej zdobywała w Szkole Psychoterapii Gestalt w Krakowie, akredytowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii Gestalt EAGT.
rozwiń

Ile kosztuje terapia uzależnień u dzieci?

Zobacz nasz cennik usług

Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO

Regulamin
Umów wizytę

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?
przeczytaj porady z kategorii

Terapia dzieci