Oferta
zobacz menu

Cennik

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z terapii zaburzeń nastroju u dzieci?

Zaburzenia nastroju u dzieci i młodzieży to przewlekły lub okresowy stan zakłócający odczuwanie emocji. Zaburzenia nastroju mogą powodować zmiany w zachowaniu i negatywnie wpływać na zdolność radzenia sobie z rutynowymi czynnościami, takimi jak szkoła. Najczęstszym zaburzeniem nastroju u dzieci i młodzieży są zaburzenia depresyjne. U dzieci można zdiagnozować dwa rodzaje depresji: duże zaburzenie depresyjne: ciężkie objawy trwające od dwóch tygodni do kilku miesięcy oraz uporczywe zaburzenie depresyjne (zwane również dystymią): mniej nasilone objawy, które trwają przez rok lub dłużej.

Depresja zwykle zaczyna się w wieku młodzieńczym, ale można również zdiagnozować młodsze dzieci. Depresja wymaga leczenia.

Czemu służy terapia zaburzeń nastroju?

W sytuacji podejrzewania u swojego dziecka zaburzeń nastroju, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe konieczna jest konsultacja u specjalisty. Zarówno psycholog/psychoterapeuta jak również lekarz psychiatra na podstawie wywiadu, obserwacji i badania zaproponują odpowiednie leczenie. Celem leczenia jest ustabilizowanie nastroju tak, aby nie wpływał negatywnie na funkcjonowanie dziecka i jego rodziny. W przypadku dzieci i nastolatków zaburzenia nastroju bywają następstwem lub są połączone z trudnościami w relacjach z innymi, szkolnymi czy obciążającą dziecko sytuacją domową (np. śmierć lub choroba bliskiego osoby).

Przebieg terapii zaburzeń nastroju u dzieci i młodzieży krok po kroku:

Terapia zaburzeń nastroju opiera się na różnorakich oddziaływań psychoterapeutycznych. W wielu przypadkach młodym Pacjentom wdrażane jest leczenie farmakologiczne (ściśle współpracujemy z psychiatrami), oraz regularna psychoterapia. Pomoc rozpoczyna się zawsze od wizyt konsultacyjno - diagnostycznych.

 

  1. Wizyty konsultacyjno - diagnostyczne u psychologa psychoterapeuty - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności natury emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej. Szczegółowe badanie dotyczące głębokości zaburzeń nastroju, ich nasilenia oraz czasu trwania.
  2. Omówienie wyniku konsultacji, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do małego Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy.
  3. Rozpoczęcie leczenia właściwego: terapii, farmakoterapii, terapii grupowej. Bardzo istotna jest w procesie leczenia psychoedukacja oraz pomoc systemowa dziecku i i jego środowisku.
Jacy specjaliści prowadzą w Rzeszowie terapie zaburzeń nastroju dzieci
Joanna Fularz
Joanna Fularz
Psychoterapeuta
Założycielka i dyrektorka Ośrodka Terapii COGITO - psycholożka, Certyfikowana Psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży, analityk zachowania oraz specjalista w zakresie diagnozy i terapii neuropsychologicznej. Ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim...
rozwiń
Magdalena Hadaj
Magdalena Hadaj
Psychoterapeuta
Pani Magdalena ukończyła studia psychologia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w roku 2018, oraz studia podyplomowe pedagogiczne, studia kwalifikacyjne na tej samej uczelni w 2018 roku. Obecnie jest w trakcie 4 letniego kursu...
rozwiń
Gabriela Hart
Gabriela Hart
Psycholog
Studia psychologiczne o specjalności psychologia kliniczna i neuropsychologia ukończyła na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Posiada także kwalifikacje do prowadzenia diagnozy i terapii neuropsychologicznej oraz diagnozy spektrum autyzmu za pomocą narzędzia ADOS-2. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Niepublicznym Przedszkolu Specjalistycznym dla dzieci z autyzmem, w ramach Ośrodka Wczesnej Interwencji a także udzielając konsultacji dzieciom, młodzieży i ich rodzicom w ramach Poradni Psychologicznej przy Centrum Medycznym. Aktualna praca w gabinecie skupia się wokół diagnoz rozwojowych, terapii i konsultacji psychologicznych dla dzieci i ich rodziców. Ponadto w Ośrodku Cogito prowadzi zajęcia grupowe z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych, diagnozę ADOS-2, diagnozę nadpobudliwości psychoruchowej, badania intelektu i funkcji poznawczych a także diagnozę neuropsychologiczną dzieci. Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i warsztatach dotyczących terapii zaburzeń rozwoju ora
rozwiń
Aneta Wierzbicka-Prusaczyk
Aneta Wierzbicka-Prusaczyk
Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku psychologia (2012r.). Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku Zarządzanie zasobami ludzkimi. Ukończyła dwuletnią szkołę trenerów ROZVIJAK w
rozwiń
Magdalena Lech
Magdalena Lech
Absolwentka psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie o specjalności psychologia kliniczna. Po ukończeniu studiów intensywnie pogłębiała swoją wiedzę z zakresu diagnozy i terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju.
rozwiń
Anna Skiba
Anna Skiba
Ukończyła Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w  Szpitalu Klinicznym im. Babińskiego w Krakowie, a także pracując w poradnii psychologiczno-pedagogicznej.Aktualnie jest w trakcie
rozwiń

Ile kosztuje terapia zaburzeń nastroju dzieci?

Zobacz nasz cennik usług

Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO

Regulamin
Umów wizytę

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?