Oferta
zobacz menu

Cennik

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z psychoterapii zaburzeń depresyjnych u młodzieży?

Depresja należy do zaburzeń nastroju. Szacuje się, że szeroko rozumiane zaburzenia depresyjne mogą występować u 20% nastolatków, a niektóre źródła podają, że objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka.Młodzież i osoby w wieku dorastania są szczególnie narażone na zaburzenia nastroju. U większości z nich mają one charakter przejściowy, jednak niewłaściwe postępowanie i brak wsparcia może wpłynąć na utrwalenie się zaburzeń i prowadzić do głębokiej depresji a nawet samobójstwa. Ryzyko zachorowania na tzw. dużą depresję rośnie wraz z wejściem w okres dojrzewania płciowego. Trzeba mieć na uwadze, że zachorowanie na depresję we wczesnym okresie życia jest związane z wysokim ryzykiem nawrotu w późniejszym życiu.

Czemu służy terapia zaburzeń nastroju?

W sytuacji podejrzewania u swojego dziecka zaburzeń depresyjnych konieczna jest konsultacja u Specjalisty. Zarówno psychoterapeuta jak również lekarz psychiatra na podstawie wywiadu, obserwacji i badania zaproponują odpowiednie leczenie. Celem leczenia jest ustabilizowanie nastroju tak, aby nie wpływał negatywnie na funkcjonowanie dziecka i jego rodziny. W przypadku dzieci i nastolatków zaburzenia nastroju bywają następstwem lub są połączone z trudnościami w relacjach z innymi, szkolnymi czy obciążającą dziecko sytuacją domową (np. śmierć lub choroba bliskiego osoby).

Przebieg terapii zaburzeń nastroju u dzieci i młodzieży krok po kroku:

Psychoterapia zaburzeń depresyjnych opiera się na różnorakich oddziaływań psychoterapeutycznych. W wielu przypadkach młodym Pacjentom wdrażane jest leczenie farmakologiczne (ściśle współpracujemy z psychiatrami), oraz regularna psychoterapia. Pomoc rozpoczyna się zawsze od wizyt konsultacyjno - diagnostycznych.

 

  1. Wizyty konsultacyjno - diagnostyczne - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności natury emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej. Szczegółowe badanie dotyczące głębokości zaburzeń depresyjnych, ich nasilenia oraz czasu trwania. W diagnozie korzystamy również ze standaryzowanych narzędzi i testów, które pozwalają na obiektywną i rzetelną diagnozę. W sytuacji podejrzewania nasilonych objawów depresji, w procesie diagnostycznym niezbędna jest również konsultacja psychiatryczna.
  2. Omówienie wyniku diagnozy, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do młodego Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy warunkującej przebieg leczenia depresji u nastolatka.
  3. Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej. Bardzo istotna jest w procesie leczenia psychoedukacja oraz pomoc systemowa dziecku i i jego środowisku.

Jacy specjaliści prowadzą w Rzeszowie Psychoterapia depresji u młodzieży
Joanna Fularz
Joanna Fularz
Psychoterapeuta
Założycielka i dyrektorka Ośrodka Terapii COGITO - psycholog, psychoterapeuta, analityk zachowania oraz specjalista w zakresie diagnozy i terapii neuropsychologicznej. Ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim...
rozwiń

Ile kosztuje psychoterapia depresji u młodzieży?

Zobacz nasz cennik usług

Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO

Regulamin
Umów wizytę

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?