Kto powinien skorzystać z TZA dla młodzieży?
TZA jest skierowane do osób, u których stwierdzono deficyty w zakresie rozpoznawania, przeżywania i wyrażania złości, jak również deficyty umiejętności społecznych. Do grupy mogą być kwalifikowane osoby zgłaszające się na zasadzie dobrowolności. Natomiast program głównie skierowany jest do nastolatków oraz młodzieży:
–z deficytami w zakresie rozpoznawania, przeżywania i wyrażania złości,
–jak również deficytami umiejętności społecznych, u których zaobserwowano zachowania agresywne względem innych osób lub prezentowali zachowania autoagresywne,
–doświadczających trudności w relacjach społecznych oraz radzeniu sobie w sytuacjach problemowych i konfliktowych,
–mają trudności z poprawnym odczytywaniem norm i zasad społecznych,
Czemu służą warsztaty TZA?
TZA jest programem krótkiej, lecz intensywnej interwencji. Celem zajęć jest wyposażenie nastolatków w kompetencje, które pozwolą im na lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu. Przedstawione w ramach warsztatów metody radzenia sobie z agresją służyć będą lepszemu identyfikowaniu uczucia złości oraz progresywnemu jej wyrażaniu. Uczestnik pozna i przećwiczy szereg umiejętności, które okażą się przydatne w sytuacji utraty kontroli i pojawienia się zachowań agresywnych.
Przebieg grupowych zajęć TZA dla młodzieży krok po kroku:
Program TZA ma ściśle określony wymiar. Jego charakter jest ustruktalizowany, a odpowiednie zachowanie wszystkich elementów, pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty. Treningi realizowane są w ramach trzech modułów:
- Trening Umiejętności Społecznych gdzie uczestnik będzie miał okazję poznawać i doskonalić wybrane umiejętności społeczne, niezbędne do codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Wzmacniane będą mocne strony uczestnika, a także poszerzana świadomość własnych stanów emocjonalnych.
- Kroki kontroli złości gdzie uczestnik będzie uczył się rozpoznawać i kontrolować złość.
- Krok pierwszy: koncentracja na tym co wywołało złość
- Krok drugi: jakie myśli pojawiły się w głowie w czasie danej
- Krok trzeci: co dzieje się z ciałem podczas złości
- Krok czwarty: w jaki sposób mogę obniżyć napięcie w ciele
- Krok piąty: poszukiwanie uspokajających myśli, o rozwiązaniu danej sytuacji
- Krok szósty: zastanowienie się nad tym co może się wydarzyć gdy zachowam się agresywnie – konsekwencje agresji
- Krok siódmy: dokonanie autoanalizy tego co zrobiłam/zrobiłem dobrze, a co ewentualnie mogę poprawić w przyszłości
3. Trening wnioskowania moralnego gdzie uczestnik będzie ćwiczył rozwiązywanie różnego rodzaju dylematy moralne. Etap ten ma na celu podwyższanie poziomu uczciwości i sprawiedliwości oraz liczenia się z potrzebami i prawami innych. Rozwijana będzie teoria umysłu i procesy mentalizacji.