Czemu służy psychoterapia depresji?
Celem terapii jest przede wszystkim łagodzenie objawów oraz zapobieganie nawrotom choroby. W przebiegu depresji dlatego konieczne jest łączenie farmakoterapii i psychoterapii. Osoba z depresją często wymaga wielospecjalistycznego wsparcia, zaś system w jakim żyje pomocy w rozumieniu depresji i wiedzy jak udzielać wsparcia osobie z depresją. Terapia, która w główniej mierze oparta jest na psychoterapii ma na celu poprawę stanu funkcjonowania pacjenta, wyrównanie nastroju oraz lepsze radzenie sobie z emocjami.
Przebieg psychoterapii zaburzeń depresyjnych krok po kroku:
W procesie pomocy, leczenia osoby z depresją istotne jest rozpoznanie głębokości zaburzenia oraz rozumienie co doprowadziło do depresji. W leczeniu zaburzeń nastroju, depresji trudno określić dokładny ich przebieg, każdy Pacjent wymaga indywidualnego wsparcia, najczęściej jednak w przebiegu leczenia można wyodrębnić etapy.
- Wizyty konsultacyjno - diagnostyczne - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności emocjonalnych. W procesie diagnostycznym posługujemy się również standaryzowanymi i obiektywnymi narzędziami i testami w celu pogłębienia rozumienia objawów i przyczyn trudności Pacjentów.
- Omówienie wyniku wstępnej diagnozy, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy. W przypadku zaburzeń depresyjnych często konieczna jest konsultacja psychiatryczna.
- Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej. Proces leczenie zawsze dostosowywany jest indywidualnie do Pacjenta, zakłada rozumienie zarówno jego trudności jak i sytuacji systemowej w jakiej żyje.
Kto powinien skorzystać z psychoterapii depresji?
Depresja jest powszechnym zaburzeniem nastroju. Żal lub smutek to typowa reakcja na traumatyczne wydarzenie życiowe takie jak śmierć współmałżonka lub członka rodziny, utrata pracy lub poważna choroba. Również indywidualny rozwój, upływa czasu sprawia, że przeżywamy okresy kryzysowe w czasie których nastrój bywa nadmiernie obniżony. Ważna jest jednak świadomość, że gdy depresyjny nastrój występuje po zakończeniu stresujących wydarzeń lub gdy nie ma wyraźnej przyczyny warto skonsultować się ze specjalistą (psychologiem lub psychiatrą). Istnieje kilka różnych rodzajów depresji a jej objawy mogą się różnić w zależności od postaci zaburzenia.