Oferta
zobacz menu

Cennik

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z psychoterapii zaburzeń lękowych?

W przypadku zaburzeń lękowych Osoby, które na nie cierpią często odczuwają intensywny, nadmierny i uporczywy niepokój i strach przed codziennymi sytuacjami. Zaburzenia lękowe mogą występować zarówno w formie lęku i strachu jak również napadów paniki. Zarówno uczucia niepokoju i paniki przeszkadzają w codziennych czynnościach, są trudne do kontrolowania, są nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia i mogą trwać długo. Osoba dotknięta tymi trudnościami może unikać miejsc lub sytuacji, aby zapobiec tym uczuciom. Objawy mogą pojawić się w dzieciństwie lub w wieku nastoletnim i trwać do dorosłości.

Przykłady zaburzeń lękowych obejmują zespół lęku uogólnionego, zespół lęku społecznego (fobia społeczna), fobie specyficzne i zespół lęku separacyjnego. Możesz mieć więcej niż jedno zaburzenie lękowe. Czasami niepokój jest spowodowany stanem chorobowym, który wymaga leczenia. Najczęstsze objawy obejmują:

  • Uczucie nerwowości, niepokoju lub napięcia
  • Mając poczucie zbliżającego się niebezpieczeństwa, paniki lub zagłady
  • Zwiększone tętno
  • Szybkie oddychanie (hiperwentylacja)
  • Drżenie
  • Uczucie osłabienia lub zmęczenia
  • Kłopoty z koncentracją lub myśleniem o czymkolwiek innym niż obecny niepokój
  • Doświadczanie problemów żołądkowo-jelitowych (GI)
  • Chęć unikania rzeczy/sytuacji, które wywołują niepokój

Czemu służy psychoterapia zaburzeń lękowych?

Terapia zaburzeń lękowych służy przede wszystkim poprawie jakości życia pacjenta, zmniejszeniu objawów wynikających z nadmiernego lęku oraz polepszeniu ogólnych możliwości radzenia sobie z z własnymi emocjami. Po zdiagnozowaniu zdiagnozowaniu zaburzeń lękowych można omówić ze specjalistą opcje leczenia. W przypadku niektórych osób leczenie nie jest konieczne. Zmiany stylu życia mogą być wystarczające, aby poradzić sobie z objawami.Jednak w umiarkowanych lub ciężkich przypadkach leczenie może pomóc przezwyciężyć objawy i prowadzić łatwiejsze codzienne życie.

Leczenie lęku dzieli się na dwie kategorie: psychoterapię i leki. Spotkanie z terapeutą lub psychologiem jest pomocne w zdobywaniu narzędzi i strategii radzenia sobie z lękiem. W sytuacji kiedy lęk staje się mocno utrudniający codzienne życie zalecana jest konsultacja psychiatryczna. Leki zwykle stosowane w leczeniu lęku obejmują leki przeciwdepresyjne i uspokajające. 

Przebieg psychoterapii zaburzeń lękowych krok po kroku:

  1. Wizyty konsultacyjno - diagnostyczne - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności emocjonalnych. W diagnozie posługujemy się również standaryzowanymi i obiektywnymi narzędziami i testami w celu pogłębienia rozumienia objawów i przyczyn trudności Pacjentów.
  2. Omówienie wyniku wstępnej diagnozy, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy.
  3. Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej. Proces leczenie zawsze dostosowywany jest indywidualnie do Pacjenta, zakłada rozumienie zarówno jego trudności jak i sytuacji systemowej w jakiej żyje.

Ile kosztuje psychoterapia zaburzeń lękowych?

Zobacz nasz cennik usług

Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO

Regulamin
Umów wizytę

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?