Kto powinien skorzystać z terapii rodzinnej?
Terapia rodzinna skierowana jest do rodzin w których pojawiający się u jednego lub kilku członków rodziny problem ma negatywny wpływa na funkcjonowanie całego systemu. Takie czynniki jak choroba, uzależnienie pomimo iż dotyczące konkretnej osoby mają wpływ na relacje i zaburzają równowagę w całym systemie rodzinnym.
Czemu służy terapia terapii rodzinnej?
Celem terapii rodzinnej jest pomoc w rozwiązaniu problemów i konfliktów w rodzinie oraz poprawa sposobów komunikowania się między jej członkami. To także proces pogłębiania więzi, budowania bliższych relacji oraz szerszego rozumienia innych. Włączenie się psychologa, terapeuty w system rodzinny pozwala przywrócić równowagę, ułatwia słuchanie siebie nawzajem a tym samym szukanie rozwiązań w atmosferze spokoju i zgody, bez negatywnych emocji które przysłaniają obraz systemu.
Przebieg terapii rodzinnej:
Terapia rodzinna prowadzona może być przez jednego lub dwóch specjalistów, również czas jest trwania może być rożny (od 50 do 90 minut). Każde spotkanie z rodziną rozpoczyna się zawsze od wizyt konsultacyjno - diagnostycznych. Spotkania te mają na celu przyjrzeniu się sposobom komunikacji w rodzinie, omówieniu trudności jakie ją dotykają oraz nawiązaniu relacji ze specjalistą. W terapii rodzinnej, podobnie jak w każdej terapii ogromnie istotne jest nawiązanie relacji pełnej zaufania i otwartości.
Po spotkania konsultacyjno - diagnostycznych następuje spotkanie z omówieniem wyników konsultacji, zaproponowaniem planu terapii, omówienie kontraktu terapeutycznego. Kolejnym etapem jest rozpoczęcie leczenia właściwego czyli terapii lub cyklu spotkań terapeutycznych.
Ile kosztuje terapia rodzinna?
Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO
