Oferta
zobacz menu

Cennik

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z psychoterapii trudności w relacjach?

Dla każdego człowieka istotne jest budowanie i utrzymywanie zadowalających relacji z innymi ludźmi. Zazwyczaj dobre relacje z innymi ludźmi pozwalają na uzyskanie poczucia bycia szczęśliwym i spełnionym.

 

Trudności w relacjach mogą wynikać z:

 

  • obniżonej samooceny i poczucia własnej wartości

  • podwyższonego poziomu lęku, fobii

  • często bywają związane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

  • mogą by wynikiem przeżycia traumatycznych wydarzeń

  • bywają związane z zaburzeniem np. osobowości

 

Trudności w relacjach mogą w długim okresie doprowadzić do unikania innych osób oraz do wycofywania się z życia psychicznego.

Czemu służy psychoterapia trudności w relacjach?

Spotkanie z psychologiem/psychoterapetuą i Osoby odczuwającej trudności w relacjach z innymi to przede wszystkim wspólna praca nad ustaleniem przyczyn tych trudności oraz znalezienie sposobów na ich pokonanie.

Psychoterapia trudności w relacjach jest procesem terapeutycznym skierowanym na rozwiązywanie problemów związanych z nawiązywaniem, podtrzymywaniem i zakończeniem relacji międzyludzkich. Zakres tej terapii jest szeroki i może dotyczyć zarówno relacji partnerskich, rodzicielskich, rodzeństwa, przyjacielskich, jak i tych zawodowych.

Głównym celem psychoterapii trudności w relacjach jest poprawa jakości relacji pacjenta z otoczeniem oraz ze sobą samym. Terapia może pomóc w:

  • Rozpoznaniu i zrozumieniu problemów w relacji: Często problemy w relacjach mają korzenie w przeszłości i wiążą się z przeżytymi traumami, wzorcami rodzinnymi czy nierozwiązanych konfliktami wewnętrznymi.
  • Rozwijaniu umiejętności komunikacji: Dobre umiejętności komunikacyjne są kluczem do budowania zdrowych relacji. Terapia może pomóc w nauce skutecznego słuchania, wyrażania swoich potrzeb i granic oraz negocjowania rozwiązań konfliktów.
  • Wzmacnianiu poczucia własnej wartości: Niska samoocena może prowadzić do trudności w relacjach, dlatego budowanie pozytywnego obrazu siebie jest ważnym elementem terapii.
  • Pracowaniu nad granicami: Umiejętność ustanawiania i przestrzegania zdrowych granic jest kluczowa dla zdrowych relacji.
  • Rozwiązywaniu konkretnych problemów: Mogą to być kwestie związane z zazdrością, nieufnością, zdradą, konfliktami rodzinnymi czy problemami seksualnymi.
  • Przygotowywaniu się do zakończenia relacji: W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być zakończenie relacji. Terapia może pomóc w procesie żałoby, akceptacji i odnalezienia nowego sensu po zakończeniu ważnej relacji.

Trudności w relacjach mogą mieć wpływ na każdy aspekt życia człowieka, wpływając negatywnie na jego samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz jakość życia. Psychoterapia trudności w relacjach oferuje narzędzia i wsparcie, które mogą pomóc w zrozumieniu źródeł problemów, nauce zdrowych umiejętności relacyjnych i budowaniu satysfakcjonujących związków z innymi ludźmi.

Przebieg psychoterapii trudności w relacjach krok po kroku.

  1. Wizyty konsultacyjne u psychologa psychoterapeuty - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności pojawiających się w relacjach z innymi. To spokojna, ciepła i wspierająca rozmowa mająca na celu oswojenie Pacjenta z kontaktem z psychologiem oraz nawiązanie relacji w której zaufanie i szacunek są podstawą.
  2. Omówienie wyniku konsultacji, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy.
  3. Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej. Dostosowana indywidualnie do trudności Pacjenta/Klienta.
Jacy specjaliści prowadzą w Rzeszowie Psychoterapia trudności w relacjach u dorosłych
Joanna Fularz
Joanna Fularz
Psychoterapeuta
Założycielka i dyrektorka Ośrodka Terapii COGITO - psycholożka, Certyfikowana Psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży, analityk zachowania oraz specjalista w zakresie diagnozy i terapii neuropsychologicznej. Ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim...
rozwiń
Magdalena Hadaj
Magdalena Hadaj
Psychoterapeuta
Pani Magdalena ukończyła studia psychologia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w roku 2018, oraz studia podyplomowe pedagogiczne, studia kwalifikacyjne na tej samej uczelni w 2018 roku. Obecnie jest w trakcie 4 letniego kursu...
rozwiń
Barnaba Danieluk
Barnaba Danieluk
Psychoterapeuta
Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (certyfikat PTTPB nr 1803) i terapeuta schematu. Ukończył 4-letnią Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS oraz akredytowany przez ISST (International Society of Schema Therapy) kurs Terapii Schematu.
rozwiń

Ile kosztuje psychoterapia trudności w relacjach u dorosłych?

Zobacz nasz cennik usług

Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO

Regulamin
Umów wizytę

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?