Oferta
zobacz menu

Cennik

Umów wizytę

Kto powinien skorzystać z terapii zaburzeń lękowych?

W przypadku zaburzeń lekowych Osoby, które na nie cierpią często odczuwają intensywny, nadmierny i uporczywy niepokój i strach przed codziennymi sytuacjami. Zaburzenia lękowe mogą występować zarówno w formie lęku i strachu jak również napadów paniki. Zarówno uczucia niepokoju i paniki przeszkadzają w codziennych czynnościach, są trudne do kontrolowania, są nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia i mogą trwać długo. Osoba dotknięta tymi trudnościami może unikać miejsc lub sytuacji, aby zapobiec tym uczuciom. Objawy mogą pojawić się w dzieciństwie lub w wieku nastoletnim i trwać do dorosłości.

 

Przykłady zaburzeń lękowych obejmują zespół lęku uogólnionego, zespół lęku społecznego (fobia społeczna), fobie specyficzne i zespół lęku separacyjnego. Możesz mieć więcej niż jedno zaburzenie lękowe. Czasami niepokój jest spowodowany stanem chorobowym, który wymaga leczenia.

 

Niezależnie od tego, jaką masz formę lęku, leczenie może pomóc.

 

Najczęstsze objawy obejmują:

 

 • uczucie nerwowości, niepokoju lub napięcia

 • mając poczucie zbliżającego się niebezpieczeństwa, paniki lub zagłady

 • zwiększone tętno

 • szybkie oddychanie (hiperwentylacja)

 • wyzysk

 • drżenie

 • uczucie osłabienia lub zmęczenia

 • kłopoty z koncentracją lub myśleniem o czymkolwiek innym niż obecny niepokój

 • masz problemy ze snem

 • doświadczanie problemów żołądkowo-jelitowych (GI)

 • masz trudności z kontrolowaniem zmartwień

 • chęć unikania rzeczy/sytuacji, które wywołują niepokój

Czemu służy terapia zaburzeń lękowych?

Terapia zaburzeń lękowych służy przede wszystkim poprawie jakości życia pacjenta, zmniejszeniu objawów wynikających z nadmiernego lęku oraz polepszeniu ogólnyh możliwości radzenia sobie z z własnymi emocjami. Po zdiagnozowaniu zaburzeń lękowych można omówić ze specjalistą opcje leczenia. W przypadku niektórych osób leczenie nie jest konieczne. Zmiany stylu życia mogą być wystarczające, aby poradzić sobie z objawami. Jednak w umiarkowanych lub ciężkich przypadkach leczenie może pomóc przezwyciężyć objawy i prowadzić łatwiejsze codzienne życie.

 

Leczenie zaburzeń lękowych dzieli się na dwie kategorie: psychoterapię i leki. Spotkanie z terapeutą lub psychologiem jest pomocne w zdobywaniu narzędzi i strategii radzenia sobie z lękiem. W sytuacji kiedy lęk staje się mocno utrudniający codzienne życie zalecana jest konsultacja psychiatryczna. Leki zwykle stosowane w leczeniu lęku obejmują leki przeciwdepresyjne i uspokajające. 

Przebieg terapii zaburzeń lękowych krok po kroku.

 1. Wizyty konsultacyjne - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności emocjonalnych.
 2. Omówienie wyniku konsultacji, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy.
 3. Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej.
Jacy specjaliści prowadzą w Rzeszowie terapie zaburzeń lękowych u dorosłych
Joanna Fularz
Joanna Fularz
Psychoterapeuta
Założycielka i dyrektorka Ośrodka Terapii COGITO - psycholog, psychoterapeuta, analityk zachowania oraz specjalista w zakresie diagnozy i terapii neuropsychologicznej. Ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim...
rozwiń
Magdalena Hadaj
Magdalena Hadaj
Psychoterapeuta
Pani Magdalena ukończyła studia psychologia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w roku 2018, oraz studia podyplomowe pedagogiczne, studia kwalifikacyjne na tej samej uczelni w 2018 roku. Obecnie jest w trakcie 4 letniego kursu...
rozwiń
Dr Barnaba Danieluk
Dr Barnaba Danieluk
Psychoterapeuta
Absolwent psychologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie po ukończeniu studiów (od 2004 roku) rozpoczął pracę jako wykładowca i badacz.
rozwiń
Aleksandra Hytroś-Kiwała
Aleksandra Hytroś-Kiwała
Terapeuta
Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy psychoanalitycznej. Kształcenie odebrała w Klinice Psychiatrii Tavistock Clinic- studia podyplomowe, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studia magisterskie pedagogiczne oraz psychologiczne.
rozwiń
Monika Reizer-Dołęga
Monika Reizer-Dołęga
Psychoterapeuta
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (2001), ścieżki psychologia sądowa, psychologia kliniczna dzieci i młodzieży. Ukończyła 4 letni kurs Psychoterapii Systemowej w Krakowie (20219), oraz Studium Psychoterapii Dziecka i...
rozwiń
Jadwiga Joachym-Stachyra
Jadwiga Joachym-Stachyra
Psychoterapeuta
Ukończyła psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, szkołę psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Pracowała w poradni Zdrowia Psychicznego dla dorosłych i Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz prowadzi własny gabinet.
rozwiń
Katarzyna Słota
Katarzyna Słota
Psychoterapeuta
Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, "Metrum" - Szkołę Trenerów I-go Stopnia w Katowicach oraz Studium Psychoterapii Uzależnień w Krakowie, rekomendowane przez PARPA.
rozwiń
Małgorzata Czech
Małgorzata Czech
Psychoterapeuta
Ukończyła psychologię na UMSC w Lublinie. Doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii relacyjnej zdobywała w Szkole Psychoterapii Gestalt w Krakowie, akredytowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii Gestalt EAGT.
rozwiń
Iwona Piszko
Iwona Piszko
Psychoterapeuta
Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalność psychologia kliniczna. Ukończyła 4 - letnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym oraz 4 – letni Kurs Specjalizacji Klinicznej w...
rozwiń

Ile kosztuje terapia zaburzeń lękowych u dorosłych?

Zobacz nasz cennik usług

Zasady prowadzenia terapii w Ośrodku Terapii COGITO

Regulamin
Umów wizytę

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?
przeczytaj porady z kategorii

Terapia dorosłych