Kto powinien skorzystać z psychoterapii zaburzeń odżywania?
Zaburzenia odżywiania to poważne schorzenia związane z uporczywymi zachowaniami żywieniowymi, które negatywnie wpływają na zdrowie, emocje i zdolność do funkcjonowania w ważnych obszarach życia. Najczęstsze zaburzenia odżywiania to jadłowstręt psychiczny, bulimia psychiczna i zaburzenia objadania się. Większość zaburzeń odżywiania polega na zbyt dużym skupieniu się na wadze, kształcie ciała i jedzeniu, co prowadzi do niebezpiecznych zachowań żywieniowych i mogą uszkadzać serce, układ trawienny, kości, zęby i usta oraz prowadzić do innych chorób. Zaburzenia odżywiania często rozwijają się w wieku nastoletnim i młodym dorosłym.
Występowanie takich czynników jest wskaźnikiem konieczności konsultacji:
- Pomijanie posiłków lub szukanie wymówek dla niejedzenia
-
Przyjęcie zbyt restrykcyjnej diety wegetariańskiej
-
Nadmierny nacisk na zdrowe odżywianie
-
Robienie własnych posiłków zamiast jedzenia tego, co je rodzina
-
Wycofanie się z normalnych zajęć towarzyskich z powodu jedzenia
-
Ciągłe zamartwianie się lub narzekanie na otyłość i mówienie o utracie wagi
-
Częste sprawdzanie w lustrze pod kątem dostrzeżonych wad
-
Wielokrotne spożywanie dużych ilości słodyczy lub pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu
-
Stosowanie suplementów diety, środków przeczyszczających lub produktów ziołowych na odchudzanie
-
Nadmierne ćwiczenia
-
Modzele na kostkach od wywoływania wymiotów
-
Problemy z utratą szkliwa zębów, które mogą być oznaką powtarzających się wymiotów
-
Wychodzenie podczas posiłków do toalety
-
Spożywanie znacznie większej ilości jedzenia w posiłku lub przekąsce niż jest to uważane za normalne
-
Objawy depresji, obrzydzenia, wstydu lub poczucia winy z powodu nawyków żywieniowych
-
Jedzenie w tajemnicy
Czemu służy terapia zaburzeń odżywiania?
Zaburzenia odżywiania są bardzo trudne do samodzielnego pokonania lub nawet opanowania, mogą „przejąc kontrolę” nad życiem i przyczyniać się do problemów z wielu jego sferach. Zaburzenia odżywiania najlepiej leczy zespół składający się z lekarza psychiatry, dietetyka i psychoterapeuty. Leczenie obejmuje poradnictwo żywieniowe, opiekę medyczną i psychoterapię (terapia indywidualna, grupowa lub rodzinna). Lekarz może przepisać leki w celu leczenia napadów objadania się, lęku, depresji lub innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym a łączących się z zaburzeniami żywienia.
Przebieg terapii zaburzeń odżywiania krok po kroku:
Terapia zaburzeń odżywiania opiera się pracy zespołu specjalistów: psychoterapeuty, psychiatry, terapeuty rodzin lub par oraz dietetyka. W niektórych przypadkach Pacjentom wdrażane jest leczenie farmakologiczne (ściśle współpracujemy z psychiatrami), jednakże w leczeniu zaburzeń odżywania zasadniczo odgrywa ono pomocniczą rolę i wykorzystuje się je np. wtedy, kiedy u pacjenta stwierdzone zostaną np. zaburzenia nastroju. Liczne oddziaływania medyczne mogą być również wdrażane pacjentom w początkowym okresie terapii. Pomoc rozpoczyna się zawsze od wizyt konsultacyjnych.
- Wizyty konsultacyjne - dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności natury emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej. Szczegółowe badanie dotyczące rodzaju oraz nasilenia zaburzeń związanych jedzeniem.
- Omówienie wyniku konsultacji, zaproponowanie planu leczenia dostosowanego do Pacjenta i jego trudności, omówienie kontraktu terapeutycznego oraz zasad współpracy.
- Rozpoczęcie leczenia właściwego: psychoterapii, farmakoterapii, terapii grupowej. Bardzo istotna jest w procesie leczenia zaburzeń odżywiania psychoedukacja oraz pomoc systemowa Pacjentowi i jego środowisku.